back

ПАТРОНАТ над дитиною – нова форма офіційного працевлаштування

06 лютого 2024

Важливість реформи деінституціалізації інтернатних закладів полягає у створенні умов, за яких потреба в інтернатах чи дитячих притулках зникне. Натомість перевага надаватиметься розвитку соціальних послуг у безпосередньо громадах, що діятимуть в інтересах дитини і сприятимуть збереженню її сім'ї.

          Однією з альтернатив дитячим притулкам та інтернатам є патронатна сім'я. Для України патронатна сім'я - це явище  відносно нове, але в країнах Європи та Сполучених Штатів завдяки такій формі  влаштування дітей практично не існує інтернатних закладів.

Станом на 06 лютого 2024 року в Ніжинському районі послугу патронату над дитиною надають дві патронатні родини (м.Бахмач та м.Борзна), в яких на вихованні на даний час перебуває 7 дітей з сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах.

На обліку служб у справах дітей Ніжинського району на сьогодні перебуває 279 дітей в складних життєвих обставинах. Незважаючи на щоденну клопітку профілактичну роботу з батьками, кожна з цих дітей перебуває в зоні потенційного ризику вилучення з родини. Тому виникає нагальна потреба у створенні нових патронатних родин.      

Патронат над дитиною – це соціальна послуга, яка включає в себе  тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

Патронатний вихователь – це особа, яка за участю членів своєї сім’ї (обов’язкова наявність добровільного помічника) надає послуги з догляду, виховання й реабілітації дитини у своїй родині.

Яким чином фінансується послуга патронату над дитиною?

За надання послуги патронатний вихователь щомісяця отримує:

- грошове забезпечення в розмірі 5-ти прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць (3028 грн. х 5 = 15 140 грн.);

- при влаштуванні 2-х і більше дітей, віком до 1 року, неповнолітньої вагітної, дитини з ВІЛ, грошове забезпечення збільшується на 10% за кожну дитину та категорію, але сумарно не перевищує 50%;

- соціальну допомогу на утримання та виховання дитини в розмірі 2,5 прожиткових мінімумів відповідно до віку дитини (від 6 407 грн. 50 коп. на дитину віком до 6 років до  7 990 грн. на дитину віком 6-18 років), для дітей з інвалідністю — 3,5 прожиткових мінімумів відповідно до віку дитини (від 8970грн. 50 коп. на дитину віком до 6 років до  11186 грн. на дитину віком 6-18 років) ;

- сплату єдиного внеску за загальнообов’язкове державне соціальне страхування за патронатного вихователя.

До обов'язків патронатного вихователя належить:

  1. Забезпечити дитину житлом, одягом, належним харчуванням тощо;
  2. Створити для дитини умови для навчання, фізичного та духовного розвитку;
  3. Співпрацювати з батьками, іншими законними предстваниками дитини з метою подолання складних життєвих обставин у межах та спосіб, визначені органом опіки та піклування;
  4.  Сприяти контактам дитини з біологічними батьками, іншими законними представниками, родичами, крім випадків, коли батьки позбавлені батьківських прав або в судовому порядку обмежені у праві спілкування з дитиною.

Запрошуємо до співпраці усі небайдужі родини, які готові поділитися сімейним теплом з дітьми, які мають ризик залишитися без батьківського піклування/потребують тимчасової підтримки та мають необхідність у офіційному працевлаштуванні за місцем свого фактичного проживання.

За додатковою інформацією про сімейний патронат, функції патронатних вихователів звертайтеся   до  служби  у  справах  дітей  Ніжинської районної державної адміністрації  за адресою: 

 м. Ніжин, пл.ім.Івана Франка, 1, каб.14-15, тел. (04631) 2-53-80.

За інформацією служби у справах дітей райдержадміністрації