24 квітня 2018

 

2019 рік

         Ніжинському районному будинку культури – 50 років

  21 вересня своє 50-річчя відсвяткував Ніжинський районний будинок культури.

     Спочатку відкритий  як  Талалаївський сільський клуб, пізніше, з 2002 року, як районний будинок культури. Вже 38 років його очолює Світлана Мунтянова. Під час свята вона провела екскурсію в історію закладу, згадала усіх його директорів, керівників й учасників вокально-інструментальних ансамблів, хорових колективів, оркестру духових інструментів тощо. Усі вони в різний час несли душевне тепло української пісні чи танцю, сіяли добро та передавали підростаючому поколінню любов до культури й традицій українського народу.

   Здобутки працівників закладу незліченні, адже вони є постійними учасниками й переможцями районних, обласних, Всеукраїнських конкурсів і фестивалів. Жодне свято чи урочистий захід в районі не відбувається без їх участі. На базі будинку культури працює Талалаївська філія районної дитячої школи мистецтв, проводиться гурткова робота.

    Нині із званням «Зразковий» діє хореографічний колектив «Полісяночка» під керівництвом Марії Михальської. Три колективи мають звання «Народний»: аматорський родинний ансамбль «Золоте перевесло», керівник Олександр Залозний, молодіжний ансамбль «Калинонька з перцем», керівник Максим Пархоменко, ансамбль троїстих музик «Перець», керівник Ярослав Петрик.

    Під час свята на адресу усіх працівників закладу прозвучало чимало теплих слів привітань та подяки за роботу. Від імені всього колективу Ніжинської районної державної адміністрації виступив перший заступник голови Сергій Батрак, подарував для працівників багатофункціональний принтер, а Світлані Мунтяновій вручив Грамоту Міністерства культури України за багаторічну працю та професіоналізм. Привітав також голова районної ради Олег Бузун та подарував телевізор, який стане в нагоді для перегляду відеофайлів під час підготовки танцювальних чи вокальних номерів.

         Долучились до поздоровлень друзі, колеги, гості – помічник народного депутата України Валерія Зуба Михайло Колотило, Талалаївський сільський голова Володимир Хоменко, депутат обласної ради Валерій Гавриленко, начальник відділу культури райдержадміністрації Антоніна Залозна, директор Ніжинської дитячої хореографічної школи Галина Тимошенко, кандидат педагогічних наук, викладач НДУ ім. М.Гоголя Юрій Дворник, директор Талалаївської ЗОШ Петро Козачук та інші.

 

 

2018 рік

Наші талановиті земляки

Серце талановитого Ігоря Качуровського перестало битися 18 липня 2013 року. Напередодні смерті він написав заповіт, в якому просив поховати його на батьківщині, у селі Крути. І хоча й не без проблем, та останню волю письменника було виконано. 22 листопада того ж року, прах видатної людини знайшов вічний спокій біля оспіваного ним будинку над кручею.

Ігор Васильович Качуровський народився 1 вересня 1918 р. у Ніжині в родині службовця. Коли почалися репресії і голод, сім'я залишила рідні місця й опинилася в Курську, де юнак вступив до педагогічного інституту.

1942 року Качуровські повернулися до Крут. Через рік, пізнього літа 1943 року, рятуючись від вірної загибелі, родина поетапно перебралася на Захід. Спочатку Качуровські оселилися на Самбірщині, зими 1944—1945 років перебули в Словаччині, в лютому 1945 року опинилися у таборі в Лінці на Дунаї. Далі втекли з табору, блукали по Австрії, знайшли недовгий притулок у австрійських таборах у Карінтії (до 1948 року) і зрештою через Італію виїхали до Аргентини.

Понад 20 років Ігор Качуровський заробляв на життя тяжкою працею чорнороба: вантажника на залізниці, двірника, асфальтувальника. І хоча ще в Австрії він дістав премію за перше надруковане оповідання, тільки наприкінці 1960-х років письменник зміг нарешті присвятити себе гуманітарній праці. Він читав курс давньослов'янської мови та літератури на курсах славістики при Католицькому університеті та російської літератури при університеті Спасителя в Буенос-Айресі.

З 1968 по 1990 Ігор Качуровський перебував на журналістській службі на радіо «Свобода» в Мюнхені. 1973 року як докторант Українського вільного університету захистив дисертацію «Давні слов'янські вірування та їх зв'язок з індоіранськими віруваннями».

На початку вересня 2018 року, нашому земляку Ігорю Качуровському виповнилося б 100 років із дня народження. Цю дату відзначали на загальнодержавному рівні. Не забутий він і на його малій батьківщині – у Крутах.

Вшановували пам'ять, ділилися спогадами та читали вірші дружина Ігоря Васильовича та син Леонардо, численні гості із Києва, Рівного, Полтави, Львова: заступник голови Національної спілки письменників України Олександр Гордон, доктор філологічних наук, професор Микола Тимошик, журналістка радіо «Свобода» Валентина Павленко, поетеса Ганна Агрипович, заступник голови Ніжинської РДА Оксана Мелашенко, Крутівський сільський голова Віктор Македон, голова «Благодійного фонду «Ніжен» Микола Шкурко, журналістка Надія Онищенко та інші.

Начальник архівного відділу Т. Вовк

2017 рік

Побачила світ книга про історію села Галиця Ольги Дорогінської

22 вересня у Галицькому будинку культури відбулось справжнє свято для села – презентація книги Ольги Дорогінської «Між Бабою та Галкою, або На галицьких просторах Сіверщини».

Ольга Михайлівна вже писала про історію сіл Ніжинщини. Першим доробком стала «Терешківка – надійний мій причал». Над історією села Галиця та життям його мешканців за різних часів вона працювала 7 років. Тому й видання вийшло у 2-х томах. Сама авторка назвала свою книгу – «Сімейна абетка Галиці». «Я присвятила свою книгу моїм дорогим землякам, - говорила під час презентації Ольга Дорогінська, - тут кожен з вас знайде згадку про свій рід.»

За словами рецензента книги, доцента Ніжинського агротехнічного інституту Віктора Литовченка, село Галиця має давнє коріння, до речі, козацьке. Під час свого виступу він розкрив чимало цікавих фактів про історію села та зауважив, що не всі таємниці ще розкриті у 2-х томах. «Цю роботу варто продовжити молодому поколінню,» - говорив науковець.

Написати книгу справа дійсно не легка. Тому Ользі Михайлівні допомагали небайдужі люди, котрі долучились до роботи і словом, і ділом. Усі вони були присутні на презентації та привітали письменницю: Галицький сільський голова Володимир Пуховець, редактор видання – письменник Анатолій Шкуліпа, спонсор – представник АФ «Украгророзвиток» Василь Слісаренко, директор Галицької ЗОШ І-ІІІ ст. Наталія Федоренко й інші.

Голова райдержадміністрації Вячеслав Івашин, вітаючи авторку із довгоочікуваним виданням, вручив їй Подяку за активну громадську позицію, патріотизм, талановите художнє слово та відданість українському народу. Він подякував за її наполегливість і важливу роботу у збереженні історії Ніжинщини.

Начальник архівного відділу Ніжинської райдержадміністрації Т.Вовк

2016 рік

Наші земляки

«Боже великий, єдиний, нам Україну храни!» - цими словами завершують церковні відправи в храмах УПЦ Київського Патріархату. «Молитва за Україну» - духовний гімн, урочистий музичний твір, покладений на музику Миколи Лисенка. Слова ж написав наш земляк Олександр Кониський.

Олександр Якович Кониський - відомий український письменник, перекладач, педагог, лексикограф, видавець, громадський діяч, автор духовного гімну «Молитва за Україну». Народився він 18 серпня 1836 року в селі Переходівка (тепер Ніжинського району.) Походив із стародавнього чернігівського роду, який нараховував понад 400 років. Грамоти навчився від матері та діда — старосвітського священика. Один рік відвідував дворянську повітову школу в Ніжині. Потім як син неімущих дворян був влаштований на прожиття в сирітський дім у Чернігові та навчання в тамтешній гімназії, з якої на тринадцятому році був виключений за писання українських віршів. Повернувшись до Ніжина Кониський продовжував учитися в дворянській повітовій школі. Спроба здобути вищу освіту в Ніжинському ліцеї закінчилася для нього невдачею. На перешкоді стали матеріальні нестатки та хвороба очей.

Друкуватися почав у 1858 році в «Черниговском Листке». Вів велику і різноманітну громадську роботу. У Полтаві, де він служив, організував недільні школи, писав для них підручники. У пресі опублікував низку статей на церковні теми. Брав участь у роботі київської Громади, організовував недільні школи. Для недільних шкіл Кониський видав популярні книжки й підручники («Українські прописи» (1862), «Арифметика, або щотниця» (1863), «Граматка або перша читанка задля початку вченья» 1882).

Як член київської міської ради домагався запровадження у школах української мови. Налагоджував зв'язки з українськими діячами у Галичині. За підозрою в належності до нелегальної політичної організації в 1863 році Кониського заарештували й вислали спочатку до Вологди, а потім до Тотьми. Та, повернувшись із заслання, Кониський, проживаючи під постійним поліцейським наглядом, не опускає рук, залишається вірним ідеї національного відродження свого народу.

У 1872 році після зняття поліцейського нагляду Кониський повернувся до Києва. Він енергійно налагоджує контакти з редакціями львівських журналів та народовськими культурно-освітніми організаціями.

У другій половині 1890-х pоків допомагав В. Антоновичу заснувати всеукраїнську політичну організацію, що мала об'єднати всі кола національно-свідомих українців усієї Російської імперії. Пізніше ця організація перетворилась на «Українську демократичну партію». Для потреб Всеукраїнської спільної організації він заснував у Києві видавництво «Вік», що за 15 років опублікувало понад 100 книг українською мовою.

Кониський був одним із фундаторів Літературного Товариства ім. Т. Шевченка у Львові (1873), а пізніше — ініціатором перетворення його у Наукове Товариство ім. Т. Шевченка (без права комерційної діяльності).

Помер у Києві 12 грудня 1900 року. Похований на Байковому кладовищі.

18 серпня п.р. у с. Переходівка біля приміщення фельдшерського пункту відбулося вшанування пам’яті нашого видатного земляка Олександра Косинського та відкриття меморіальної дошки заступником голови райдержадміністрації Оксаною Мелашенко та Стодольським сільським головою Катериною Борисенко. А над батьківською землею Олександра Яковича пролунала "Молитва за Україну" у виконанні працівників культури Ніжинського району.

У заході взяли участь жителі сіл Переходівка та Стодоли, вчителі та учні Стодольської школи, і поважні гості, серед яких помічник народного депутата Олександра Кодоли Тамара Стратілат, депутат районної ради, директор Стодольської школи Дмитро Примак, старший науковий співробітник Центру пам`яткознавства НАН України та УТОПІК Сергій Зозуля, науковці-історики Чернігівського державного університету ім.. Т. Шевченка Олександр Місюра та Валентин Панченко.

Начальник архівного відділу Ніжинської райдержадміністрації Т.Вовк

2015 рік

Наші земляки

До 215-ї річниці свого відомого земляка в меморіальному музеї М.К.Заньковецької (с.Заньки Ніжинського району) було підготовлено лекцію-екскурсію «Марія Заньковецька та її відомі земляки, в якій чільне місце відведено талановитому майстру корабельної справи С.О.Бурачеку, його життєвому шляху та науковим досягненням, а також дружнім зв’язкам родини Бурачеків та Адасовських.

Великий майстер корабельної справи XIX століття С.О.Бурачек народився в с.Заньки Ніжинського повіту 17 травня 1800 року. Його батько був адміралом, вважався видним моряком того часу.

У грізні роки Вітчизняної війни 1812 року Онисим Бурачек віддав свого 12-річного сина в Петербург в училище корабельної архітектури. Після успішного закінчення училища молодий талановитий інженер певний час працює його викладачем, а в 1822 році Степана Онисимовича призначають в Астрахань для організації там будівництва кораблів. За короткий час Астраханське адміралтейство перетворилось на великий центр російського суднобудівництва, а створені С.О.Бурачеком сорокасильні колісні пароходи у 1827 році були першими паровими суднами на Каспійському морі.

У 1831 році С.Бурачека як висококваліфікованого спеціаліста переводять в Петербург для будівництва військових кораблів для Балтійського флоту. Одночасно йому запропоновано очолити кафедру офіцерського класу морського корпусу.

С.О.Бурачек написав ряд наукових праць та статей. Є автором книги «Наука и искусство корабельного зодчества». Перебуваючи як в Астрахані, так і в Петербурзі Степан Онисимович не раз приїздив на Чернігівщину. Відвідував рідних, відпочивав у близьких йому місцях.

Помер С.О.Бурачек 7 січня 1877 року в чині генерал-лейтенанта корпусу корабельних інженерів.

Начальник архівного відділу Ніжинської райдержадміністрації Т.Вовк

2014 рік

До 160-річчя від дня народження Марії Заньковецької

У перші дні серпня 2014 року на батьківщині першої народної артистки України Марії Адасовської, котра носила сценічний псевдонім – Заньковецька, відбулися урочистості, присвячені 160-річчю від дня її народження.

Марія Костянтинівна все життя дбала не тільки про жителів свого села, а й підтримувала всю обдаровану українську молодь, за свідченням сучасників «…повертала Україні загублених дітей…».

У Заньках Марію згадують теплим словом і донині, а берегти пам’ять про неї допомагають працівники музею, розташованого на місці колишнього обійстя її батьків. Саме на його дворищі зібралися нащадки, аби вклонитися великій актрисі, одній із основоположниць та фундаторів національного театрального мистецтва.

Заходи розпочались покладанням квітів до підніжжя пам’ятника великої української артистки. Затим звучали вітальні слова від господарів свята, керівництва району та почесних гостей. Не обійшлося і без цінних подарунків, які отримав колектив музею.

Голова райдержадміністрації Ігор Смаль нагородив Грамотою колектив меморіального музею Марії Заньковецької в особі її директора Ольги Новак, подякував за багаторічну, сумлінну, самовіддану працю та творчі зусилля, що сприяють реалізації державної політики у галузі культури.

Перед присутніми виступили голова районної ради Олег Бузун, депутат обласної ради, декан філологічного факультету Ніжинського державного університету ім. Миколи Гоголя Олександр Забарний, представник товариства «Чернігівське земляцтво» Петро Захарченко, головний редактор «Української музичної газети» Володимир Корнійчук.

Серед почесних гостей на святі були також народні депутати України від ВО «Свобода» Богдан Бенюк та Руслан Марцінків, які звернулись до учасників урочистостей з теплими щирими словами вітань з нагоди свята.

В рамках заходів відбулись: екскурсія до меморіального музею М.К. Заньковецької, урочисте відкриття етнографічного відділу музею, огляд залів, виставок народно-прикладного мистецтва, а також виступи художніх колективів Ніжинщини.

Начальник архівного відділу Ніжинської райдержадміністрації Т.Вовк