back

10 березня – День Державного Гімну України

10 березня 2023

День Державного Гімну в Україні відзначають 10 березня. Для українців Гімн – це символ, який відображає дух нації з нелегкою історією боротьби з загарбниками. Автор тексту Гімну Павло Чубинський, який написав його ще у 1862 році.

У 2021 році Кабінет Міністрів України затвердив відзначення Дня Державного Гімну.

Слова Державного Гімну України написав фольклорист та поет Павло Чубинський.

На створення вірша автора надихнула композиція, де були рядки про свободу. Після почутого Павло Чубинський за декілька годин написав патріотичну поезію "Ще не вмерла Україна". У 1963 році вірш опублікували у львівському виданні "Мета".

Згодом священник Михайло Вербицький створив музику до тексту "Ще не вмерла Україна". Він прочитав вірша саме у журналі "Мета". Спочатку композитор написав мелодію для одноосібного співу під гітару, а пізніше і для хору. У 1885 році текст музики надрукували в збірці "Кобзар".

На початку ХХ століття пісня "Ще не вмерла Україна" стала популярною серед українських інтелектуалів. Твір став гімном, який надихнув не одне покоління на боротьбу за свободу проти ворогів.

10 березня для Дня Державного Гімну був обраний як день, в який вперше прозвучав твір композитора Михайла Вербицького на слова поета Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна» в 1865 році в Перемишлі (Польща). Ним завершили концерт, присвячений пам’яті Тараса Шевченка. Того ж року вірш уже був надрукований разом із нотами. Твір у виконанні українського оперного співака-тенора Модеста Менцинського був записаний на платівку в Кельнському відділенні «Грамофона» у жовтні 1910 р. 

Оригінал тексту та музики гімну, які написані рукою авторів, сьогодні зберігаються в Науковій бібліотеці імені Василя Стефаника у Львові.

Верховна Рада України 15 січня 1992 року затвердила музику гімну, а слова – 6 березня 2003 року. Тоді виправили рядок "Ще не вмерла Україна" на "Ще не вмерла України".