back

Просто збираємось до школи!

31 серпня 2017

Шість років пролетіли як одна мить, і завтра Ваше маля стане щасливим першокласником. Завдання батьків допомогти майбутньому школяреві увійти в нове життя легко і безболісно. Нові клопоти, нові турботи – адже стільки всього потрібно зібрати до школи. Як же зробити так, щоб школа стала новою сходинкою розвитку дитини, і залишила по собі тільки гарні спогади, а не купу нових захворювань?

Ранець – це символ початку нового життя. Тому до його вибору потрібно поставитись дуже відповідально, адже саме від його ваги і форми залежить здоров’я Вашої дитини. По ширині ранець не має бути ширшим за плечі дитини. Верхній край – не вищим за рівень плечей, а нижній не нижчим за стегна. Деякі діти, прагнучи виглядати доросліше, вмовляють своїх батьків не на ранці, а на портфелі. В портфеля немає лямок і його носять в одній руці – зовсім як дорослі. Не піддавайтесь ні в якому разі на ці вмовляння адже носіння важкого портфеля може викликати порушення постави, спровокувати викривлення хребта. А от ранець може допомогти в підтримці постави – у нього жорстка спинка, яка буває і спеціальною ортопедичною. Краще, щоб шкільний ранець був виготовлений з гігієнічного водовідштовхувального легкого матеріалу, забезпечений світловідбивачами, які розташовуються з боків і в центрі, бо це запорука безпеки дитини у темний час. Рюкзак повинен мати достатню кількість симетричних відділень, що допоможе розподілити рівномірно навантаження і дозволить тримати кожну річ на своєму місці. Крім того, на кожному виробі обов’язково має бути проставлене маркування, для якого віку призначений ранець.

Вага порожнього ранця не повинна перевищувати 500-700 г, а повного, разом з усім вмістом не більше трьох кілограмів. Він повинен мати еластичні лямки шириною не менше 35 мм, які забезпечені ремінцями для регулювання довжини. Тоді дитина зможе надіти його і в холодну і в теплу пору року. Дитина не повинна відчувати біль та дискомфорт при носінні ранця.

Спинка ранця обов’язково має бути жорсткою і бажано анатомічною. Вона має щільно прилягати до хребта дитини і мати сіточку, яка не допустить попрілостей. Також правильний ранець має жорстке днище, що забезпечує форму рюкзака.

Недорогі ранці можуть бути забарвлені нестійкою фарбою, тому якщо Ви не хочете, щоб одразу ж в перший день шкільна форма була безповоротно зіпсована, проведіть невеличкий дослід: намочіть кінчик носової хустинки та потріть рюкзак. Якщо хустинка змінила колір, значить від такої покупки слід утриматися.

Обов’язково привчайте дитину носити ранець на спині на обох плечах,а не на одному. Носіння ранця на одному плечі може завдати серйозної шкоди хребту дитини.

Також в ранці мають бути лише необхідні в даний день підручники і приладдя, щоб школяр не перевантажувався. Залишіть частину речей у шкільних шафах, якщо такі передбачено у вашій школі. Домовтеся з педагогом, щоб частина навчальних посібників, якими не користуються щодня, зберігалися в класі (альбом, пластилін, фарби та ін.).

Вдома для учня бажано виділити окрему кімнату. Найважливішим елементом меблів у кімнаті звичайно є письмовий стіл. Він повинен бути зручним і комфортним, підходити дитині по висоті і по розмірах. Стіл, який не відповідає зросту дитини, може стати причиною порушення постави дитини. При правильній висоті, лікті опущених рук сидячої дитини повинні знаходитися нижче стільниці стола на 6 см. Найкращий варіант - це придбати стіл, висоту якого можна регулювати. При виборі столу зверніть увагу на матеріал, з якого він зроблений. Краще, якщо це буде дерево. Краї столу повинні бути покриті ПВХ кромкою, лінії столу - плавними, щоб не було гострих кутів.

Стіл ставлять так, щоб світло падало зліва. Праворуч від стола розміщують етажерку або полиці для книжок. Висота стільця має бути такою, щоб нога всією ступнею торкалася підлоги. Раціонально обладнаний куточок сприяє зосередженості, а звичка підтримувати в ньому порядок виховує почуття відповідальності.

Якщо у вашій сім’ї двоє школярів, то робоче місце слід обладнати для кожного окремо. Ідеальним варіантом для занять першокласника є ортопедична парта. Таку парту можна складати, щоб вона не займала багато місця в кімнаті. Через пару років замість першої дитини за партою готувати уроки може друга дитина.

Одне з найважливіших питань в обладнанні робочого місця школяра - забезпечення правильної пози під час сидіння. Відстань від очей до предметів, які він розглядає, має становити 30-35см. Книги піднімають за допомогою підставки. Важливо привчати дитину підтримувати порядок на робочому місці. Кожна річ повинна мати своє місце.

Вибираючи дитині стілець, багато батьків віддають перевагу регульованому дитячому кріслу на коліщатках. Але краще зупинитися на звичайному твердому стільцеві зі спинкою, який не хитається. З звичайним стільцем дитина не буде мати бажання розгойдуватися під час занять, а, отже, і збереже правильну позу при сидінні.

Дуже важливо забезпечити правильне освітлення під час занять вдома. Не у всіх батьків є можливість забезпечити вдома природне освітлення або поставити стіл дитини поруч з вікном, щоб світло падало з лівої сторони.

Тому, щоб забезпечити максимальне і комфортне освітлення школяру треба купити настільну лампу. Краще вибрати для школяра лампу з гнучким штативом, який дозволяє регулювати площу освітленості столу. Лампа не повинна виглядати з плафона і світити в очі дитини.

Слід надати перевагу плафону зеленого кольору, так як він вважається сприятливим для зняття напруги очей. А ось червоні, жовті та оранжеві кольори навпаки відволікають увагу і не дають можливість зосередитися. Не бажано купувати лампи з плафонами цих кольорів, від такого освітлення очі дитини втомляться швидше.

Не шкодуючи часу, привчайте малюка виконувати те, що ви вимагаєте. Важливо похвалити дитину за кожен навіть незначний успіх: "Ти сьогодні значно краще виконав це завдання. Молодець!" . Бо для маленької дитини перші відвідування школи є неабияким стресом. Слідкуйте за психічним станом Вашої дитини. Виховну роботу слід будувати на перспективі радісного очікування дня, коли малюк стане школярем; переконувати, що навчання в школі – це серйозна праця, в результаті якої дитина пізнає багато нового.

Зробіть навчання своїх дітей радісним і успішним процесом та не забувайте подбати про здоров’я свого малюка!

Олексій Моргун, викладач НМЦ ЦЗ та БЖД Чернігівської області