back

Запровадження системи загальнообов’язкового накопичувального пенсійного страхування – необхідність сьогодення

28 серпня 2017

Пенсіонери, які перебувають на заслуженому відпочинку, мають великий стаж роботи, але свого часу отримували невелику зарплату, нині й пенсію отримують невелику. Тому уряд ставить за мету проведення комплексу реформ, де один із пріоритетів — реформа системи пенсійного забезпечення.

Мета реформи — розбудова багаторівневоїї пенсійної системи, що дасть змогу виплачувати пенсії з трьох різних джерел: солідарної, накопичувальної та системи недержавного пенсійного забезпечення. Перший рівень – солідарна система обов'язкового державного пенсійного страхування. Пенсії виплачуються з коштів державного Пенсійного фонду. Другий рівень – накопичувальна система обов'язкового державного пенсійного страхування, який грунтується на засадах накопичення коштів застрахованих осіб у Накопичувальному фонді на індивідуальних накопичувальних пенсійних рахунках громадян, які сплачуватимуть такі внески. Ці кошти інвестуватимуться в економіку країни з метою отримання інвестиційного доходу і захисту їх від інфляційних процесів.

Кошти, що обліковуватимуться на індивідуальних пенсійних рахунках громадян будуть власністю громадян, і вони можуть скористатись ними при досягненні пенсійного віку (або, у випадках передбачених законом, раніше цього терміну, наприклад у випадку інвалідності). Виплати з Накопичувального фонду будуть здійснюватись додатково до виплат із солідарної системи.

Законопроектами передбачається, що громадянам буде надано право перевести їх обов’язкові пенсійні заощадження з Накопичувального фонду до обраного ними недержавного пенсійного фонду (тобто на третій рівень).

Це дозволить застрахованим особам самостійно вирішувати, яка інвестиційна політики є найбільш прийнятною для інвестування їх пенсійних заощаджень.

Введення другого рівня пенсійного страхування дозволить:

- збільшити загальний розмір пенсійних виплат завдяки отриманню інвестиційного доходу;

- посилити залежність розміру пенсії від трудового вкладу особи, а отже посилити зацікавленість громадян та їх роботодавців у сплаті пенсійних внесків;

- зменшити "податковий тиск" на фонд оплати праці роботодавців за рахунок перерахування частини обов’язкових пенсійних внесків до Накопичувального фонду, що здійснюватиметься із заробітку працівника;

- успадкувати кошти, обліковані на персональному пенсійному накопичувальному рахунку, родичам застрахованої особи;

- створити джерело інвестиційних ресурсів для зростання національної економіки;

- розподілити ризики виплати низьких розмірів пенсій між першим та другим рівнем пенсійної системи, і таким чином застрахувати майбутніх пенсіонерів від негативних демографічних тенденцій і коливань у економічному розвитку держави.

Ніжинське об’єднане управління Пенсійного фонду України