back

Підняти до рівня державної програми

27 лютого 2020

Є в нашій країні певні галузі, які навіть у сьогоднішні непрості часи продовжують наповнювати бюджет України, експортуючи свою продукцію на всі континенти. Взяти, до прикладу, бджільництво. Україна довгий час входила у трійку світових лідерів із виробництва такого цінного продукту, як мед. Споживаючи до 20 тисяч тонн на рік, ми здатні відправляти на експорт ще 80 тисяч тонн, а то й більше. Здавалося б, є чим пишатися. Та це лише видима частина айсбергу. Українські пасічники б’ють на сполох – гинуть бджоли.

 

Зійшлися на чергове зібрання і бджолярі Ніжинщини. Цього разу голова місцевої громадської організації Петро Балаш, аби їх почули в самій столиці, зініціював зустріч своїх колег із народним депутатом України Валерієм Зубом. Пасічники Ніжинщини передали Валерію Олексійовичу листа із проханням – підтримати поправки до Закону «Про Бджільництво» під №2536. У них жевріє надія, що поправки змінять ситуацію на краще. Народний депутат підтримав ініціативу українських пасічників. Однак, в той же час зауважив, що одних поправок замало. Необхідно виробити алгоритм дій, щоб закон не залишився на папері, як багато інших. У погоні за високими врожаями  агрохолдинги продовжують «накачувати» гербіцидами без міри землю. А хто ж контролюватиме процес? Де ті служби, що досліджуватимуть отруєних комах, рослини, грунт? Хто визначатиме якість гербіцидів, їхню норму використання? Держава повинна стати арбітром між аграріями та пасічниками. Вона має встановити правила, однакові для всіх! Була пропозиція – повернути державну службу захисту рослин.

 

Неабияк турбує бджолярів і те, що через розпаювання земель виник дисбаланс між ріллею та луками й сіножатями. Наголошували: треба акцентувати увагу селян і на тому, що, як, чим і коли вони обприскують свої сади та городи. Про це треба вести мову на сільських сходах, на виконкомах і сесіях. Згадувався і європейський досвід, коли на дослідження причин загибелі корисних комах виділявся чи не річний бюджет. Там розуміють – без бджоли не буде не тільки гарних врожаїв, а й самого життя.

 

Активну участь у зібранні взяли голова райдержадміністрації Вячеслав Івашин, його перший заступник Сергій Батрак, начальник міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області Віктор Рафальський.

Олександр Василенко, газета "Ніжинський вісник"

Фото Євгенії Нечваль