back

Батьки на три місяці: що  таке патронатна сім'я та навіщо це потрібно

13 лютого 2019

 

 

За даними ЮНІСЕТ, із восьми мільйонів дітей в Україні 96 тисяч проживають в інтернатах. Значна доля цих дітей має власні сім’ї та рідних. За даними Державного комітету статистики України, щорічно більш ніж 10 000 батьків позбавляються батьківських прав. Допомогти дітям, чиї батьки деякий час не можуть опікуватися ними в силу різних життєвих обставин, має на меті нова форма соціальної роботи – сімейний патронат.

Навіщо потрібні патронатні сім’ї?

Сімейний патронат допомагає дітям, які втратили батьків, або чиї батьки чи особи, що їх замінюють, не здійснюють своїх батьківських обов’язків унаслідок різних причин.

Передбачається патронаж і для дітей, які зазнали наслідків батьківської недбалості або жорстокого поводження і ризикують наразитись на це в подальшому, а також для немовлят, від яких матері відмовились одразу після народження. Держава влаштовує таких дітей на тимчасове проживання та виховання у професійні патронатні сім’ї. Така форма сімейного догляду та виховання є альтернативою перебуванню дитини в інтернатному закладі.

Відповідно до ситуації у кожному конкретному випадку дитина, що перебувала під патронатом, або повертається до біологічної сім’ї, – у разі подолання чи мінімізації в ній наслідків складних життєвих обставин – або влаштовується на постійне перебування до інших форм сімейного виховання (усиновлення, опікунська чи прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу) чи до профільного інтернатного закладу.

Хто може бути патронатними вихователями?

Сім’я патронатного вихователя – сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.

Патронатними вихователями можуть бути громадяни України, які перебувають у зареєстрованому шлюбі, мають вищу освіту у галузі соціальної роботи, освіти, охорони здоров’я, соціальних та поведінкових наук та досвід виховання дітей у сім’ї.

Скільки дитина може перебувати в патронатній сім’ї?

Термін перебування дитини у патронатній сім’ї залежить від потреб дитини та обставин, що спричинили влаштування дитини, але орієнтовно становить від 1 до 6 місяців відповідно до вимог статей 252-253 Сімейного Кодексу України.

На період перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя за нею зберігається право на аліменти, пенсію у зв’язку із втратою годувальника, інші соціальні виплати, які вона мала  до влаштування в сім’ю патронатного вихователя.

Як щодо грошей?

Фінансування сімей патронатних вихователів, що передбачає оплату послуг із здійснення патронату над дитиною  та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету у порядку та за умов, затверджених Кабінетом Міністрів України, надалі – за рахунок коштів, що передбачаються у відповідних місцевих бюджетах.

За рішенням органів місцевого самоврядування сім’ям патронатних вихователів можуть встановлюватися інші соціальні гарантії для створення відповідних умов догляду та утримання, дітей, які потребують тимчасового влаштування.

Оплата послуг за здійснення патронату над дитиною здійснюється шляхом щомісячних виплат грошового забезпечення патронатним вихователям.

Розмір грошового забезпечення у період перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя становить п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць, а в період між влаштуванням дітей – півторапрожиткових мінімуми.

Оплачуваний період між влаштуванням дітей становить не більше 60 календарних днів на рік.

У разі перебування у сім’ї патронатного вихователя дітей віком до 1 року, дітей з інвалідністю, малолітньої дитини або неповнолітньої вагітної, ВІЛ-інфікованої дитини  та одночасно двох і більше дітей розмір грошового забезпечення збільшується на 10 відсотків за кожну дитину та категорію, проте сумарно не більше ніж на 50 відсотків.

Де дізнатися деталі?

Додаткову інформацію про сімейний патронат, роль та функції батьків у патронаті можна отримати в Ніжинському районному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Адреса центру: м. Ніжин, пл.імені І.Франка, 1, кімн.52, тел. 2-53-66.

Розпорядок роботи центру:понеділок - п'ятниця: з 8-00 до 17-00.

Студенти-волонтери Ніжинського районного центру

 соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді

Кмін Олена, Буракова Тетяна