back

ДО УВАГИ БАТЬКІВ НОВОНАРОДЖЕНИХ ДІТЕЙ!

15 листопада 2018

ВОДНО-НІТРАТНА МЕТГЕМОГЛОБІНЕМІЯ МОЖЕ ПРИВЕСТИ ДО СМЕРТІ ДИТИНИ!

Невідповідність питної води санітарно-мікробіологічним вимогам є основною причиною підвищення захворюваності серед населення на такі інфекційні захворювання, як вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, ротавірусні інфекції, лептоспіроз тощо, а також хвороби, пов’язані з хімічним забрудненням води, серед них і ВОДНО-НІТРАТНА МЕТГЕМОГЛОБІНЕМІЯ.

ВОДНО-НІТРАТНА МЕТГЕМОГЛОБІНЕМІЯ спричинена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання. Нітратна інтоксикація пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові та розвитком ціанозу. Групи підвищеного ризику становлять діти до 3-х років, а особливо немовлята, віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з концентрацією нітратів понад 50 мг/дм3.

Ризик розвитку ВОДНО-НІТРАТНОЇ МЕТГЕМОГЛОБІНЕМІЇ у дітей, особливо перших трьох років життя, пов’язаний, насамперед, із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому.

Зазвичай, метгемоглобінемія найчастіше спостерігається у людей, які проживають у сільській місцевості, де поширено використання води із децентралізованих джерел водопостачання (колодязів та індивідуальних свердловин).

Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією, необхідно:

 не вживати питну воду із колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники. Для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду, а саме: фасовану/бутильовану столову воду;

 дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів,

 пам’ятати, що кип’ятіння води не знижує вміст нітратів у воді.

Обстежити воду на вміст нітратів можна в наступних установах, які розташовані в м. Ніжині.

1. Ніжинський міськрайонний відділ ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр МОЗ України»

(м. Ніжин, пл. Гоголя, 7, тел. 7-13-97)

2. Управління держпродспоживслужби в м. Ніжин (м. Ніжин, вул. Шевченка, 57)

Шановні батьки – бережіть своїх дітей! Нехай вони ростуть здоровими та щасливими!