back

Якщо ви маєте намір у 2011 році бути платником єдиного податку - подайте заяву не пізніше 16 грудня.

15 грудня 2010

Відповідно до розділу ХХ, підрозділу 8 «Особливості справляння єдиного податку та фіксованого податку» Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755- VI (опублікований в газеті “Голос України» від 04.12.2010 р. № 229-230) з 1 січня 2011 року до внесення змін до розділу XIV Податкового кодексу України в частині оподаткування суб"єктів малого підприємництва Указ Президента України від 3 липня 1998 року № 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб"єктів малого підприємництва" (з наступними змінами) та абзаци шостий – двадцять восьмий пункту 1 статті 14 розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року № 13-92 "Про прибутковий податок з громадян" застосовуються з урахуванням таких особливостей:

1) платники єдиного податку не є платниками таких податків і зборів, визначених Податковим кодексом України:
а) податок на прибуток підприємств;
б) податок на доходи фізичних осіб (для фізичних осіб - підприємців);
в) податок на додану вартість з операцій з постачання товарів та послуг, місце надання яких розташоване на митній території України, за винятком податку на додану вартість, що сплачується юридичними особами, які обрали ставку оподаткування 6 відсотків;
г) земельний податок, крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються для ведення підприємницької діяльності;
ґ) плата за користування надрами;
д) збір за спеціальне використання води;
е) збір за спеціальне використання лісових ресурсів;
є) збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності;

2) нарахування, обчислення та сплата єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування здійснюються суб"єктами малого підприємництва, які сплачують єдиний податок відповідно до Указу Президента України від 3 липня 1998 року № 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб"єктів малого підприємництва" (з наступними змінами) або фіксований податок відповідно до абзаців шостого – двадцять восьмого пункту 1 статті 14 розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року № 13-92 "Про прибутковий податок з громадян", у порядку, визначеному Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування".

Указом Президента України від 03.07.1998 року N 727/98 установлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджена для таких суб"єктів малого підприємництва – фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. грн.

Суб"єкти малого підприємництва – фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання Свідоцтва про сплату єдиного податку.

Ставка єдиного податку для суб"єктів малого підприємництва – фізичних осіб установлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше ніж 20 та більше ніж 200 грн. на місяць.

У разі коли фізична особа – суб"єкт малого підприємництва здійснює кілька видів підприємницької діяльності, для яких установлено різні ставки єдиного податку, нею придбавається одне Свідоцтво і сплачується єдиний податок, що не перевищує встановленої максимальної ставки.

Якщо платник єдиного податку здійснює підприємницьку діяльність з використанням найманої праці або за участю у підприємницькій діяльності членів його сім"ї, ставка єдиного податку збільшується на 50% за кожну особу.

Суб"єкт підприємницької діяльності – фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України

Доходи, отримані від здійснення підприємницької діяльності, що обкладаються єдиним податком, не включаються до складу сукупного оподатковуваного доходу за підсумками звітного року такого платника та осіб, що перебувають з ним у трудових відносинах, а сплачена сума єдиного податку є остаточною і не включається до перерахунку загальних податкових зобов"язань як самого платника податку, так і осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, включаючи членів його сім"ї, які беруть участь у підприємницькій діяльності

Фізичні особи – підприємці, які провадять торгівлю лікеро-горілчаними та тютюновими виробами, пально-мастильними матеріалами і здійснюють видобуток та виробництво дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення; оптову, роздрібну торгівлю промисловими виробами з дорогоцінних металів, що підлягають ліцензуванню відповідно до Закону N 1775-ІІІ, не можуть бути платниками єдиного податку.

Протягом року для платника єдиного податку встановлюються звітні періоди, що дорівнюють кварталу. Протягом п"яти днів після закінчення звітного періоду платник єдиного податку подає звіт собисто або надсилає поштою до органу ДПС за місцем державної реєстрації його як суб"єкта підприємницької діяльності. При особистому поданні звіту датою подання вважається дата реєстрації його в органі ДПС, а при надсиланні звіту поштою – дата відправлення на штампі відділення зв"язку.

Відповідно до наказу ДПАУ від 29.10.1999 р. N 599 підставою для видачі Свідоцтва є подання суб"єктом підприємницької діяльності – фізичною особою письмової заяви встановленої форми та платіжного документа (квитанції, копії платіжного доручення з відміткою банківської установи) про сплату (перерахування) єдиного податку за період не менше ніж календарний місяць.

Заяву має бути подано не пізніше ніж за 15 днів до початку кварталу, з якого він обирає спосіб оподаткування доходів за єдиним податком, за умови сплати всіх установлених податків та обов"язкових платежів, термін сплати яких настав на дату подання заяви. Виняток мають лише новостворені підприємці. Відповідно до Указу N 727/98 новостворені та зареєстровані в установленому порядку суб"єкти малого підприємництва, які подали до органу державної податкової служби за місцем їх реєстрації заяву на право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, вважаються суб"єктами спрощеної системи з того кварталу, в якому проведено їх державну реєстрацію.

Податковий орган за місцем державної реєстрації суб"єкта підприємницької діяльності – фізичної особи за наявності платіжного документа про сплату єдиного податку зобов"язаний протягом десяти робочих днів після отримання заяви безоплатно видати Свідоцтво або надати письмову мотивовану відмову. Свідоцтво видається на зазначений у заяві термін, але в межах календарного року. Єдиний податок сплачується не пізніше 20-го числа місяця, наступного за тим, у якому здійснювалася попередня сплата єдиного податку.

Якщо платник єдиного податку здійснює декілька видів підприємницької діяльності, для яких установлено різні ставки єдиного податку, то ним придбавається одне Свідоцтво і сплачується єдиний податок за цими видами діяльності за більшою ставкою, встановленою місцевою радою за місцем його державної реєстрації як суб"єкта підприємницької діяльності незалежно від того, здійснює він підприємницьку діяльність на всій території України чи лише за місцем державної реєстрації.

Якщо платник єдиного податку здійснює підприємницьку діяльність з використанням найманої праці, то на кожну особу, яка перебуває з ним у трудових відносинах, включаючи членів його сім"ї, платнику єдиного податку видається довідка про трудові відносини фізичної особи з платником єдиного податку

Після закінчення терміну дії Свідоцтва воно підлягає поверненню разом з усіма довідками в п"ятиденний термін до органу ДПС, який їх видав.

У разі надання підприємцем переваги єдиному податку слід урахувати, що тимчасове зупинення діяльності з будь-яких причин, включаючи лікарняні, відпустки, в межах звітного року не звільняє приватного підприємця від сплати єдиного податку. Таким чином, податок має надходити до бюджету незалежно від того, чи здійснювалась у цьому періоді підприємницька діяльність.

Якщо ви не встигнете подати заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування , обліку та звітності до 16 грудня включно - з початку 2011 року ви автоматично перейдете на загальну систему оподаткування . То ж покваптеся – часу залишилося не так багато!

Консультаційний центр

Консультаційний центр по роз"ясненню норм Податкового кодексу України працює в Ніжинській ОДПІ каб.104, тел.3-19-12: у робочі дні з 8.30 до 18 00; у субботу з 9.00 до 13.00. Приймаються пропозиції платників податків з питань застосування положень Податкового кодексу.